Valguse ja varjude kosmoloogia

Valguse ja varjude kosmoloogia

Cosmology of Light and Shadow

11
/
06
/
2022
-
8
/
07
/
2022
< sündmused & teated /
Events & news
|
Tünnigalerii
/
Barrel Gallery
English below ↓↓↓

Hea ülevaate maailma kunstisuundadest annab Veneetsia biennaal, mille peanäituse "Unistuste piim" (kuraator Cecilia Alemani) põhjal võib öelda, et kunstitrende iseloomustab tagaspöördumine juurte juurde, mis on täis müüte, värve ja maagiat.

Need kolm märksõna ümbritsevad ka Ludmilla Siimu loomingut, lisada veel erakordne loodustunnetust, mis pärineb lapsepõlvemaastikelt. Ludmilla  on sündinud eksootilises Kasahstanis, Alamtõs ning lapsena kogetud ürgne loodus on jätnud tugeva pitseri kunstniku loomingusse. Kunstnikuga tehtud podcastis (NOBA.ac keskkonnast leitav) räägib Ludmilla läbi mõnusa huumori, kuidas Kasahstanis paluti tema emal läbi viia maagilist rituaali, mis vihma tooks. Animistlik maagilisus kumab Ludmilla loomingus läbi aastakümnete.

Ludmilla Siim on end Eesti kunstiajalukku kirjutanud oma 70ndate loominguga, mis flirtis popkunsti ja hüperrealismi piirimail, paigutades tulevikuinimese futuristilkule linnamaastikule. Tema loomingut on nimetatud ka maagiliseks realismiks ja metafüüsiliseks maaliks, mis väljendub eelkõige tema ruumi käsitluses, mis justkui oleks lõpmatu. Oma teostes on kunstnik kokku põiminud erinevad ajad - tema tööde temaatika on korraga nii minevikus kui ka tulevikus, ent tema maalilaad on muutunud üha abstraktsemaks, andes edasi meie maailma transtsendentsus.

1977. aastal emigreerus kunstnik Soome, misjärel lisati ta NSVL keelatud kunstnikke nimekirja ning kustutati Eesti kunstiväljalt kuni Nõukogude võimu kokkuvarisemiseni.  Soome elama asudes pidi Siim keskkonnas, kus  temale omane figuralistlik maalistiil oli arusaamatu, alustama oma loometeed justkui uuesti - ta pidi oma maalikeele uuesti leiutama. Ludmilla hakkas otsima viise, kuidas väljendada oma ideid mittefiguratiivsel moel arvestades meie põhjanaabrite juures valitsevat vaoshoitud minimalistlikku stiili.

Tartus lõppenud ülevaatenäitus andis aimduse Ludmilla loomingust üldiselt, kuid näitus Viinistu Tünnigaleriides keskendub just tema uuemale loomingule, mis põhjamaise maalikeele kaudu tutvustab meile kõigile omast unustatud animistlikku maailma. Kui Veneetsia biennaalil tähelepanu pälvinud saami paviljon keskendub pigem põhjamaade etnograafilisel ja poliitilisel temaatikal, siis Ludmilla loomingu kaudu jõuab meieni põhjamaade loodustunnetus ja müstika - tumedamates toonides Lapimaa virmalised ning päikesevihm, mis loob valguse ja varjud ning ühendab meid kõiki sellel planeedil.

Näitus on avatud Viinistu Tünnigaleriides 11. juuni – 10. juuli 2022

Kuraator Andra Orn, kunstikeskkond NOBA.ac

Ludmilla Siis was born in Almaty, the former capital of exotic Kazakhstan and its outstanding nature has left a strong presence in her artworks.

The animistic magic is visible in Ludmillas artworks through the decades, where she threads the past and the present into one. As the recent exhibition in Tartu Art Museum gave an overview of artists' work through time, the new show at Viinistu Barrel Galleries takes a closer look at her recent works which through the Nordic style of painting introduces the animistic world that we all know but might have slightly forgotten.

The artworks in darker shades show the magnificent Northern lights from Lapland and lighter tones give us the rain of the sun that unites us all on this planet.

Exhibition is open from 11th of June to 10th of July.

Galerii / Gallery
No items found.
Fotod / Photos:  
Meriem Kimmer
Meediakajastus / Media

NOBA

NOBA Kunstijutud

ERR kultuuriportaal

Vaata ka siia / Look also here
Lisa sündmus oma kalendrisse / Add event to your calendar:
Google CalendarApple CalendarOutlook Calendar
Valguse ja varjude kosmoloogia
Europe/Tallinn
June 11, 2022 3:00 PM
July 8, 2022 6:00 PM
Viinistu Kunstisadam
Ja ei jäänud teda ka – Agatha Christie
08
/
07
/
2023
Loe rohkem →
Karl-Erik Taukar Band konsert
16
/
06
/
2023
Loe rohkem →
Jüri Arraku stuudionurga avamine
03
/
06
/
2023
Loe rohkem →
VEIN JA PINTSELDUS
20
/
05
/
2023
Loe rohkem →
Loe rohkem teatrisuve kohta
Teater Viinistul →
Ja ei jäänud teda ka – Agatha Christie
08
/
07
/
2023
Loe rohkem →
Karl-Erik Taukar Band konsert
16
/
06
/
2023
Loe rohkem →
Jüri Arraku stuudionurga avamine
03
/
06
/
2023
Loe rohkem →
VEIN JA PINTSELDUS
20
/
05
/
2023
Loe rohkem →
Mariann Hakk & Tarrvi Laamann
17
/
09
/
2022
Loe rohkem →
Jüri Arrak ja Rein Mägari akvarellide kaksiknäitus
13
/
08
/
2022
Loe rohkem →
Kursi koolkond XXXV sünnipäevanäitus
16
/
07
/
2022
Loe rohkem →
Narva-Viinistu KUNSTIVEKTOR
11
/
09
/
2021
Loe rohkem →