Tervitus presidendile. Igatsusluik

Tervitus presidendile. Igatsusluik

2001

115
X
68.0
cm

Maali “Tervitus presidendile”s ümboliks on Rajangu valinud 1938 valminud presidendilossi fassaadi, misvõtab kokku hoone segase ajaloo ja kurva saatuse kui korduvalt vahetunudvõimu tallermaa. Rajangu vaadepresidendiinstitutsiooni käsutusseläinud majale on nostalgiline ja kinniajas, kus presidenti asendas marionetlikinstitutsioon ENSV ÜlemnõukoguPresiidium. Lipukohta maja katuseviilultäidab tühimik, maja ees konutabmahajäetult üksik vanem auto, entsuurem osa lõuendist on jäetud lihtsaltvalgeks või on täiendatud külgedeltmõne juurdeliidetud detailiga.

Tekst Raul Rajangult:

Rajangu kunstis ühtivad konstruktiivne ja metafüüsiline alge. Rajangu tegeleb mälu ajaloo ja amneesia teemaga. Rajangu peab kunsti võtmemõisteks täpsust - tunnetuseja väljenduse täpsust, aga ka manuaalsel tasandil. Oma eesmärkide saavutamiseks on Rajangu välja tootanud oma nn firmatehnika. Antud pildi puhul on tegemist Kadriorus asuva presidendi lossiga (projekteeritud 1937 A. Kotli poolt, valminud 1939). Siin resideeris 1939-40 president K. Päts , nõukogude ajal oli see Eesti NSV Ülemnõukogu. Presiidiumi tööhoone, praegu resideerib siin Eesti Vabariigi president.


Rajangu justkui püstitabki (mitte ei maali) lõuendile sellesama hoone, ainult vähendatult. Niinimetatud ehitusmaterjaliks on liimvaigud, millesse segatakse kõikvõimalikke materjale - kriiti, liiva, värvimulda jne vastavalt tekitatava objekti materiaalsetele omadustele (antud juhul kivi-krohvi ollus). Samal põhimottel on lossi ette lumele paigutatud auto - Toyota Land Cruiser, 1996. aasta väljalase. Kogu stseen on veebruaripäikesesse asetatud. Lossiaed lõpeb paremal kuppelkatusega kabeliga, mille nurga tagant algab Kesk-Eesti maastik päikeseloojangul lumemehega. Seega on Rajangu piltidel koos erinev aeg ja erinev ruum. Loss ja lossiesine talvine park autoga on nähtud ülevalt kõrgelt, justkui luige pilguga. See on nagu mahajääv näitelava. Vastandus tekib lossi ees oleva tiigiga - siin peegeldub tiigivees hoopis siigismaastik, mis on edasi antud hiina ja jaapani siidimaale meenutava tehnikaga. lga pintslilöök tähendab siin iseennast kui ka "kujutab" siigisese maastiku peegeldust tiigiveel. Vastandub pintsliga modelleritud varv kui substants, keemiline ollus ja sama suur"paris" loss. Kujutagem ette paris Kadrioru lossi korval sama suurt olivarvi ollus modelleerituna.
Kahtlemata tunneb iga inimene siigisel aralendavaid luiki nahes eksistentsiaalseid vobinaid. Nimi "lgatsusluik" sisaldab endas kahtlemata irooniat - see moiste parineb1950-60-ndate noorte tiidrukute lemmikromaanist "Kadri. Kasuema" (SilviaRannamaa). See raamat kuulus ka Rajangu lapsepolve lugemisvarasse.

R.Rajangu

No items found.
Loe kunstnikust:
Raul Rajangu